דלג לתוכן העמוד

הלנה (אילנה) ורפי הלוי הי"ד

הלנה (אילנה) ורפי הלוי הי"ד
 

הלנה (אילנה) ורפי הלוי הי"ד

בן ו
נפל ביום א' ניסן תשס"ו (30.3.2006)
מקום מנוחתו בין העלמין קדומים

סיפור חייו

קורות חייהם 

רפאל (רפי), בן משה ו רבקה הלוי,נולד בישראל בתש"ג (1943). בן למשפחה של תלמידי חכמים מצפת, דור שביעי בארץ.בסיום לימודיו התגייס רפי לנח"ל ונשלח להדריך בקיבוץ בארות יצחק . במטע התפוזים, הוא פגש את הלנה, עולה חדשה מברזיל, ומאז לא נפרדו דרכיהם.

הלנה (אילנה), בת דוד ודברה, נולדה בברזיל בח' באדר תש"ז (28.02.1947). גדלה והתחנכה בברזיל.

רפי והלנה המשיכו לחפש את ייעודם, ורכשו משק חקלאי בכפר גדעון שבעמק יזרעאל. שם נולדה הבת נטע.

את החקלאות עזבו רפי והלנה בשנת 1990 לטובת חיזוק ההתיישבות בקדומים ומיד השתלבו בקדומים.

הלנה הקימה וניהלה את מועדונית בית הספר בקדומים, וחינכה דורות של ילדים ביישוב באהבה, במסירות ובמקצועיות. הלנה הרבתה לטרוח עבורם ויצרה לילדים אווירת בית אמיתית במועדונית. ילדי קדומים שזכו לאוזן קשבת, לכתף עליה נשענו לאורך שנים, לעולם לא ישכחו את הלנה שעטפה אותם בחם ואהבה בשנים בהם שהו במועדונית (ולדבריהם יסודות אלו מלווים אותם בדרכם כבוגרים.

את החום האנושי והפנימי שלה הקרינה הלנה לרבים מתושבי הישוב, שכה אהבו אותה. בחכמתה ובכישרונה הרב, עזרה וסייעה לשכנים, לנזקקים, ולקליטת תושבים חדשים ביניהם לעולים חדשים מאתיופיה, שהקימו את ביתם בקדומים .

רפי, אוהב הארץ והאדמה הזו, הכיר כל גבעה וואדי, כל שדה וכל עץ, עבד כרכז ביטחון ביישוב (רבש"ץ) במשך כל השנים. את רפי ראינו מסתובב בגי'פ בשעות היום והלילה, בחגים ובשבתות, בקיץ ובחורף, רפי עומד על המשמר, במסירות ועם חיוך על הפנים, ברוגע, בשקט, ובטוב לב.

יחודו של רפי היה בגישה המיוחדת שהיתה לו לשכנים הערבים. רפי שנולד במשפחה ארצישראלית שורשית האמין בדו-קיום עם השכנים הערבים ובמסגרת תפקידו יצר עימם קשרים מיוחדים, אשר הושתתו על כבוד הדדי. הוא ידע מתי לקרב ומתי להרחיק, מתי לגעור ומתי להרגיע – בעברית או בערבית, הכל לפי הצורך, השכל הישר והלב הטוב. אישיותו תרמה רבות ליצירת רקמת חיים מיוחדת במינה בסביבתו.

כאוהב אדמה הפריח במו ידיו את השממה שהיתה סביב לביתו בבוסתן עצים שהפך לפינת חמד ופינות שונות ברחבי הישוב זכו לטיפולו באהבה.בשנים האחרונות קיבל על עצמו אחריות לעיבוד וטיפוח כרם זיתים חדש בקדומים ובו למעלה מ – 3000 עצי זית. העצים פרחו ורפי צמח אתם. רפי נהיה לפתע אף צעיר מגילו. נהג בטרקטור, עבד ללא לאות, הפעיל אנשים צעירים ממנו וראה ברכה בעמלו.

רפי והלנה היו אדני יסוד ביישובנו אבני יסוד – בבניינו המחודש של השומרון. כאשר נלקחים אדני יסוד מהבניין צריך למהר ולחזק את הבניין בעוצמה כפולהומכופלת. רפי והלנה אנו מבטיחים לכם כי נעמול קשה על מנת לחזק את הבניין שכה חפצתם בשגשוגו.

לא ננוח ולא נשקוט ! נמשיך לבנות, לפעול, לטפח, לפרוח לכבודכם ולכבוד כל אשר ישראל שמו.

דברי הפרידה של ראש המועצה – דניאלה וייס לבני הזוג הלוי כפי שנאמרו בלוויה:

רפי והלנה הנאהבים והנעימים בחייהם ובמותם לא נפרדו .

רפי והלנה בטאו בחייהם ולצערנו אף במותם הנורא את מכלול העולמות והאתגרים שנפגשו והתעצמו והגיעו להשגים כה מרשימים במדינת ישראל; קיבוץ גלויות, אהבת מולדת, בטחון, מאבק למען המדינה, חסד, אהבת הזולת, אהבת האדם, אהבת הילדים.

הלנה היפה – רבים יודעים שאין זו מליצה. הלנה היפה. פנים יפות שהאירו פנים יפה. הלנה גידלה וחינכה דורות של ילדים בקדומים – מחזור אחרי מחזור של ילדים רכים שהלנה טרחה עבורם ויצרה אוירת בית אמיתית – וגם זו אינה מליצה – במועדונית.

ביתיות, חינוך, חמימות, נקיון, אסטטיקה, ליטוף, חיבוק, נשיקות, חיוך הזדהות עם כאב ושמחה. מירי עלתה לקדומים מאתיופיה. מירי מתייפחת ללא הפסק. היא זוכרת כיצד את הלנה הלבישה אותה בשמלת כלה צחורה. את הוצאת אותה לחופתה, היית לה אם.

הקרנת את החום האנושי הפנימי שלך אל רבים שכה אהבו אותך ויותר מכל אל הילדים הקטנים הרכים שרבים מהם עומדים כאן היום ומסרבים להאמין כי כך עלית בסערה השמימה.

רפי, בעבודתנו המשותפת במועצה למדנו כי מידי פעם עושים אתנחתא, וזוכרים לומר תודה, להביע הערכה, לסכם פרק ולהתחיל פרק חדש. היו לי יותר שעות רפי מאשר שעות בית משל עצמי.

נגענו יחד בתחומים כה רבים. רפי היה המדריך האישי שלי בנושא גאולת קרקעות. בהכירו כל גבעה וכל ואדי, כל שדה וכל עץ, הוא ידע להנחות מבלי להטעות. רפי עזר מאד ביצירת קשרים נכונים עם ערביי הכפרים השכנים לקדומים. ידע מתי לקרב ומתי להרחיק, מתי לגעור ומתי להרגיע. בעברית, בערבית, הכל לפי הצורך והשכל הישר והלב הטוב.

הערבים בסביבה הכירו את רפי וידעו להעריך את יושרו וגבורתו . אישיותו השורשית הארצישראלית תרמה רבות ליצירת רקמת חיים מיוחדת במינה בסביבתנו. רפי של שבת. כאיש בטחון כרבש"ץ קדומים משך שנים רבות. רפי היה הופך לשבתי כל-כך עם חולצה מגוהצת וצחורה ועל כתפו הנשק עם פנים של שבת. תמיד תהיתי כיצד הוא עושה את המהפך הזה מחול לקודש בטהרה כזאת והנשק אף הוא דומה שנצר את עוצמתו ונישא זקוף אך ורק למקרה צורך להגן על מתפללי בית הכנסת.

לאחרונה פתח רפי פרק חדש בחייו. הוא קיבל על עצמו אחריות לעיבוד וטיפוח כרם זיתים חדש בקדומים ובו למעלה מ – 3000 עצי זית. העצים פרחו ורפי צמח אתם. רפי נהיה לפתע אף צעיר מגילו. נהג בטרקטור, עבד ללא לאות, הפעיל אנשים צעירים ממנו וראה ברכה בעמלו. רפי היה מחובר למערכות המועצה לסוגיהן, לבטחון, לבריאות, לגינון, להערכות חרום, לתחזוקה ומעל לכל בשל אופיו הנעים הוא היה קשור ללב של כולנו.

פה, בלב השומרון בישוב קדומים הצופה אל עיר הברית שכם, ביום סגריר בו שמים בוכים עמנו על הרצחם של הלנה ורפי, פה, בלב השומרון, לפני למעלה מ – 3000 שנה נהיינו לעם. פה, בלב לבה של ארץ-ישראל נוצר החיבור ההיסטורי בין עם ישראל, תורת ישראל וארץ-ישראל. במקום זה עושה האויב כל מאמץ לנתק את החיבור האמיץ של עם ישראל לארצנו ולתורתנו. אך דוקא במקום הזה נאחז חזק יותר !

באותו פיגוע רצחני נרצה שקד לסקר, נער צדיק וטהור ממיטב הנוער של קדומים, תלמיד הישיבה התיכונית בקרני שומרון, פה נרצחה הנערה הצדיקה והמסורה כל כך לקדומים, רעות פלדמן ששמרה עלינו בימים ובלילות.

רפי ניסה ברגעיו האחרונים להציל חיי רבים. אין ספק כי התנהגותו יוצאת הדופן בזמן הנהיגה, ביטאה את רצונו למנוע בכל מחיר את חדירת המחבל לקדומים, רבים מאתנו חייבים לרפי את חייהם.

רפי והלנה היו אדני יסוד בישובנו אבני יסוד – בבניינו המחודש של השומרון. כאשר נלקחים אדני יסוד מהבניין צריך למהר ולחזק את הבניין בעוצמה כפולה ומכופלת. רפי והלנה אנו מבטיחים לכם כי נעמול קשה על מנת לחזק את הבניין שכה חפצתם בשגשוגו.

לא ננוח ולא נשקוט ! נמשיך לבנות, לפעול, לטפח, לפרוח לכבודכם ולכבוד כל אשר ישראל שמו.


על-אף נסיונות התקשורת לפגוע בנו אנושות, חלילה התבוננות בתוצאות הבחירות, אפשר להסיק כי רעיון ארץ-ישראל השלמה חי וקיים. קריאת התמונה הפוליטית במדינת ישראל שלאחר הבחירות, מלמדת אותנו כי עתה אנו נדרשים ליתר מאמץ, ליתר השקעה, למען ארצנו האהובה. אך הדבר אפשרי על-אף הקשיים הרבים בהם אנו נתקלים, המצב הנוכחי מעמיד בפנינו אתגרים חדשים להמשך השתרשותנו ביהודה ושומרון.

ובאשר לנושא הבטחון, אנו דוחים מכל וכל האשמות צה"ל כלפי הטרמפיסטים. מגוחך הדבר כי מי שאמור לדאוג לבטחוננו, מאשים את המותקף במקום לרדוף את התוקף ואף למנוע ממנו לצאת ממאורת הצפעונים. אפשר למנוע טרור אם תהיה החלטה לרדוף את האויב עד חורמה.


אנו משתתפים באבלם הקשה מנשוא של הבנים: עודד וגלעד, הבנות: נעמה ונטע, הנכדים, כל בני המשפחה, כל משפחתכם הענפה בקדומים, ברחבי הארץ ובחו"ל.

ילדי קדומים אוהבים אתכם והם מלווים אתכם היום בתהלוכה ארוכה ומתמשכת מאות ואלפים של פיות קטנים ממלמלים באהבה; רפי, רפי, רפי, הלנה, הלנה, הלנה.

יהי זכרם ברוך .

מקום מנוחתו

הלנה (אילנה) ורפי הלוי הי"ד
בן בנופלו
מקום מנוחתו בין העלמין קדומים
לעמוד הפייסבוק שלנו לעמוד האינסטגרם שלנו EN EN